Seyit Onbaşı Şehitliği ve Anıtı

18 Mart 1915 günü müttefik donanması Amiral De Robeck komutasında boğazdan içeri girer. Tabyaların top menzilinin dışından ateşe başlarlar. Türk tarafının mecburiyetten dolayı (tabyaların yerinin belli olmaması için) ateş etmemesinden Türk askerinin kaçtığını düşünen donanma komutanı gemilere ileri emri verir.

Gemilerin menzile girmesi ile ateş sırası dakikalarca bombardıman altında kalan tabyalara gelmiştir. Gemilerin 13.500 metre mesafeye kadar yaklaşması ile Rumeli Mecidiye tabyası ateşe başlar. Bu sırada bütün ateşi üstüne çeker. Vaziyet öyle bir hal alır ki top çavuşları hedefi değil denizi bile görememektedir. Bu sırada Rumeli Hamidiye Tabyasından Bektaş adında top çavuşu Yüzbaşı Mehmet Hilmi'nin yanına gelerek düşmana hiç ateş edemediğini bir kez olsun ateş etmek istediğini söyler. 1. top çavuşunun yanına geçen Bektaş iki mermi atmıştı ki bir top mermisinin kendilerine isabet etmesi ile ağır yaralanarak geri alınır. Bu sırada Fransız Bouvet zırhlısı Rumeli Mecidiyesinin atışlarına hedef olur ve kısa bir sürede mürettebatı ile suyun dibini boylar. Bouvet'in batışını dürbünle izleyen Hilmi Bey'in eşi Seyide Hanım Yaşasın! Hilmi gemiyi vurdu diye sevinir. Bouvet'in batışını izleyen dakikalarda bir top mermisi Havranlı Koca Seyit'in olduğu noktaya isabet eder. Arkadaşının yardımı ile topraktan çıkan Koca Seyit inanılmaz bir olayı gerçekleştirir 215 kg.lık mermiyi kaldırır ve ateşe başlar üçüncü atışında Ocean gemisini dümen tertibatından vurur ve Ocean'da savaş dışı kalır. Fakat ertesi gün Koca Seyit, fotoğrafını çekmek için gelen Savunma Bakanlığı heyetinin karşısında aynı başarıyı sergileyemez bu da Türk askerinin inandığı durumlarda neler yapabileceğinin en basit şekilde göstergesidir. Bu başarısından ötürü Koca Seyide Onbaşı rütbesi verilir.İlerleyen dakikalarda birkaç zırhlısını kaybeden müttefik donanması boğazı geçemeyeceğini anlar ve geri çekilmeye başlar. Müttefik donanmasının çekilişini izleyen Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa'nın sözleri gittiler, geçemediler, geçemeyecekler olmuştur.

Şehitlik ilk kez 1919 yılında tesis edilmiştir.Rumeli Mecidiye tabyası girişinde, 18 Mart 1915 Boğaz Savaşı sırasında şehit olan Ispartalı Ali Çavuş,İvrindili İsmailoğlu Mehmet, Mustafa oğlu Süleyman ve şehit 13 Türk topçusu yatmaktadır. Savaş sırasında yapılan şehitlik,tabyanın dağ tarafındaki selvi ağaçlarının arasına yapılmış. 1962 yılında şehitlerimizin kemikleri şimdiki şehitliğe taşınmıştır.

@anzachotels
Avantajlarımızdan faydalanmak için bizi takip edin